Nowe technologie noszą za sobą konieczność nabywania nowych umiejętności przez pracowników

October 29, 2019
Education

W wyniku rozwoju sztucznej inteligencji, szacuje się, że w ciągu najbliższych trzech lat, na całym świecie, 120 milionów pracowników będzie musiało zostać przekwalifikowanych.

Na to właśnie wskazują badania IBM dotyczące umiejętności i kwalifikacji pracowników.

Założony przez IBM w 2002 roku, Institute for Business Value (IBV) bada główne trendy w pracy globalnych firm. W badaniu zatytułowanym "The enterprise guide to closing the skills gap", w którym wzięło udział 5 250 menedżerów w 37 krajach, IBV analizuje między innymi wpływ sztucznej inteligencji (AI) na rynek pracy.

Z tego badania wyłania się następujący wniosek: w ciągu najbliższych trzech lat ponad 120 milionów pracowników może potrzebować dodatkowych szkoleń. Warto tutaj zaznaczyć, że liczba ta bierze pod uwagę jedynie 12 najbardziej dynamiczne gospodarki świata.

Przykładowo, we Francji dotyczyć to będzie ponad 2 miliony pracowników, 50 milionów w Chinach, 11 milionów w Stanach Zjednoczonych, 7 milionów w Brazylii i prawie 5 milionów w Japonii.

Przedłużenie okresu szkolenia

Dlaczego takie potrzeby? Ponieważ, jak podkreśla Diane Dufoix-Garnier, dyrektor ds. publicznych w IBM France “wszystkie nowe technologie, od Sztucznej Inteligencji po blockchain i IoT, zajmują coraz ważniejsze miejsce w firmach. W konsekwencji kadra kierownicza wierzy, że posiadanie umiejętności w tych obszarach jest niezbędne dla konkurencyjności ich organizacji",.

Odnosząc się do badania przeprowadzonego w 2014 r., IBV wskazuje również na wydłużenie okresu szkoleniowego: podczas gdy pięć lat temu zdobycie nowych umiejętności zajmowało średnio trzy dni, obecnie potrzeba co najmniej 36 dni. "Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy. Z jednej strony, aspekt technologiczny może być bardziej złożony do zrozumienia. Z drugiej strony, transformacja cyfrowa wymaga wiele umiejętności behawioralnych, tzw. "Soft Skills", które są nabywane głównie za pomocą doświadczenia, co wymaga czasu", analizuje Diane Dufoix-Garnier.

Mianowicie, Soft Skills należą do 2 najważniejszych umiejętności poszukiwanych przez menedżerów. Elastyczność, zwinność i zdolność adaptacyjna znajdują się na podium, a następnie umiejętność zarządzania czasem i ustalania priorytetów.

W przeszłości na czole znajdowały się umiejętności STEM (Science, technology, engineering, and mathematics) oraz umiejętności obsługi komputera/oprogramowania/aplikacji. Te kiedyś kluczowe umiejętności zajmują dzisiaj jedynie szóste i ósme miejsce, zarówno we Francji, jak i w Chinach, w Stanach Zjednoczonych, czy Wielkiej Brytanii.

Trend dotyczyć będzie także prawników. W mojej opinii, nowe umiejętności będą w pierwszej kolejność potrzebne u młodych prawników, których praca, często standaryzowana i powtarzalna będzie w pierwszej kolejności przedmiotem automatyzacji i wdrażania sztucznej inteligencji.

Wśród zaleceń IBV, które mają pomóc organizacjom w przezwyciężeniu niedoboru talentów, cytować można personalizację ścieżek szkoleniowych, przejrzystość w zakresie zmieniających się potrzeb firmy czy jeszcze wewnętrzna promocja zdobywania nowej wiedzy.

O konieczności dostosowania studiów prawniczych do przyszłych realiów zawodu prawnika, pisałem już w poprzednim artykule.

Roman Kaczynski

I assist law firms and in-house legal departments in their digital transformation.

My legal education, complemented by practical experience in different legal tech companies and by various training courses in innovation management, allows me to identify the needs of lawyers and their clients and thus implement or create technological and organisational solutions adapted to the new realities.

Experienced in change management related to transformation programs (stakeholder assessment, change impact analysis, organization design, communication planning, training support).

Related Posts