Dlaczego kancelarie prawne powinny rozpocząć wdrażanie analizy danych?

December 4, 2019
Practice Management

Analityka danych jest dziedziną, która pomaga decydentom interpretować duże ilości danych celem zrozumienia przeszłych trendów, przewidywania przyszłych i podejmowania bardziej świadomych decyzji. Dziedzina ta ma już za sobą długą i bogatą historię. Jednym z najstarszych przykładów jest prognozowanie pogody a do nowszych należą tzw. systemy rekomendacji (np. wykorzystywane Amazon lub Netflix) i targetowanie wyborców (w niektórych kampaniach politycznych jest to już powszechnie wykorzystywane co może wiązać się z nadużyciami).

Kilka ostatnich trendów wyjaśnia, dlaczego nadszedł czas analizy danych:

  • szybkie gromadzenie danych we wszystkich sektorach gospodarki,
  • znacznie zwiększone i tanie przetwarzanie w chmurze,
  • potężniejsze algorytmy, oraz
  • o wiele łatwiejsze w użyciu oprogramowania.

Rozwój analizy danych w zakresie usług prawnych

Rynek prawniczy pozostaje w tyle za wieloma profesjonalnymi usługami i innymi sektorami w dostosowywaniu się i przyjmowaniu dużych ilości danych i analiz danych. W ciągu ostatnich kilku lat byliśmy jednak świadkami inicjatyw, które miały na celu przyspieszenie tego powolnego startu.

Po pierwsze, można zaobserwować wzrost liczby specjalistów ds. cen i analiz w kancelariach prawnych, którzy polegają na danych dotyczących ich działalności.

Drugim objawem jest także pojawienie się szeregu nowych rozwiązań, dążących do przewidywania wyników w toczących się sprawach w oparciu o publicznie dostępne informacje prawne.

Należy spodziewać się, że obecne trendy w zakresie analizy danych prawnych będą się utrzymywać. Mamy wystarczająco dużo przykładów i danych, aby dostrzec korzyści takie jak na przykład:

  • badanie skuteczności działań marketingowych,
  • lepsze możliwości przewidywania rozwoju sprawy (które pomagają zmniejszyć koszty i podejmować lepsze decyzje),
  • bardziej efektywne zarządzanie sprawami bazując się na poprzednio zrealizowanych analogicznych projektach.

Jednym z konkretnych przykładów wykorzystywania danych dla kancelarii prawniczych znajduje się w obszarze wyceny. Klienci zazwyczaj domagają się budżetów i pewności cenowej. Analizowanie przeszłych spraw pozwala wielu firmom sprostać tym wymaganiom przy jednoczesnym zachowaniu ich rentowności.

Dane mogą być również wykorzystywane celem dostrzeżenia trendów rynkowych. Korzystając z analizy danych w celu wykrycia trendów w branży i przeanalizowania rynku prawnego, kancelarie prawne mogą lepiej ukierunkować swoje działania marketingowe na obszary praktyki trendów i potencjalnych klientów, których mogą one przynieść. Wykorzystywane tutaj dane będą jednak tzw. Big Data, nie wewnętrznie dane uzbierane przez kancelarie w ramach swojej praktyki.

Dobrze zorganizowana i wykorzystywana baza danych pozwala więc na usprawnienie zarówno wewnętrznych procesów jak i zewnętrzne działania.

Reasumując, transformacja cyfrowa kancelarii prawniczej i optymalizacja jej działalności nie może nadejść bez głębokiej znajomości swojego własnego funkcjonowania. A do tego potrzebne są dane. Zachęcam wiec kancelarie prawne do ustanowienia prawdziwej praktyki zbierania i organizowania danych. Jest to pierwszy etap, konieczny aby móc zasilić narzędzia analityczne oraz... ewentualną sztuczną inteligencje.

Przypominam ponadto, że kancelarie prawne w ramach swojej działalności, generują niezwykle wartościowe i rzadkie dane. Szkoda byłoby nie skorzystać z tej wartości, do której jako jedyne mają dostęp.

Roman Kaczynski

I assist law firms and in-house legal departments in their digital transformation.

My legal education, complemented by practical experience in different legal tech companies and by various training courses in innovation management, allows me to identify the needs of lawyers and their clients and thus implement or create technological and organisational solutions adapted to the new realities.

Experienced in change management related to transformation programs (stakeholder assessment, change impact analysis, organization design, communication planning, training support).

Related Posts